Advertisement


Advertisement

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Update: 21st Commonwealth (Gold Coast 2018) Games - India's matches & Results
Advertisement
#1
India's CWG 2018 Schedule on Day 1 at Gold Coast

All timings are IST.

TABLE TENNIS

Event: Team Group and Knockout Stage
Time: 4 a.m. to 10 a.m. and 11:30 am to 4:30 pm

BADMINTON

Event: Mixed Team Badminton
India v Sri Lanka (4:30 am to 8 a.m.)
India vs Pakistan (2:30 p.m. to 6 p.m.)

GYMNASTICS

Event: Individual and Team All-Around Qualification
Time: 4:38 a.m.
Athlete: Rakesh Patra, Yogeshwar Singh, Ashish Kumar

HOCKEY

India vs Wales (women)
Time: 5:02 a.m.

WEIGHTLIFTING

Event: Men’s 56 kg
Time: 5:12 a.m.
Athlete: Gururaja

Event: Women’s 48 kg
Time: 9:42 a.m.
Athlete: Saikhom Mirabai Chanu

Event: Men’s 62 kg
Time: 2:12 p.k.
Athlete: Muthupandi Raja

SWIMMING

Event: Men’s 50m Butterfly
Time: 6:57 a.m. - Heat 1; 4:22 p.m. (Semifinal 1)
Athlete: Sajan Prakash, Virdhawal Khade

Event: Men’s 100m Backstroke
Time: 7:24 a.m. Heat 1; 4:52 p.m. (Semifinal 1)
Athlete: Srihari Nataraj

BOXING

Event: Men’s and Women's Preliminary Rounds
Time: 7:30 am – 11 am and 2 pm – 5:30 pm

SQUASH

Event: Singles Preliminary
Time: 8 a.m. to 12 noon and 1:30 p.m. to 5 p.m.

CYCLING

Event: 4000m Team Pursuit
Time: 10:12 a.m. (Qualification), 3 p.m. (Final)
Athletes: Aleena Reji, Deborah Herold, Manorama Devi, Amritha Reghunath

Event: Women's Team Sprint
Time: 11:54 p.m. (Qualification), 4:21 p.m. (Final)
Athletes: Deborah Herold, Aleena Reji

Event: Team Sprint
Time: 12:04 p.m. (Qualification), 4:28 p.m. (Final)
Athletes: Ranjit Singh, Sahil Kumar, Sanuraj P, Manjeet Singh

BASKETBALL

India vs Jamaica (women)
Time: 2:03 p.m.
India vs Cameroon (men)
Time: 3:30 p.m.

Source:
___________________________________________
Airtel Digital HD Recorder / Kerala Vision Digital TV
Reply
Thanks given by:
Advertisement
#2
Results of Day 1 matches:

[Image: xbYH8Z0.jpg]

[Image: LlzOECu.jpg]

[Image: FSZmUPk.jpg]

[Image: VXfgCjH.jpg]

[Image: K08dsRh.jpg]

Squash
[Image: 4sCnSdA.jpg]

[Image: ezMjRL7.jpg]

[Image: VFMS2Q3.jpg]

[Image: Pwzp7JK.jpg]

Lawn Bowling
[Image: FiOIBKE.jpg]

[Image: HlgC20C.jpg]
___________________________________________
Airtel Digital HD Recorder / Kerala Vision Digital TV
Reply
Thanks given by:
#3
Day 2 Schedule

Following is the Indian participation on Day 2.

Artistic Gymnastics:

India (Pranati Das, Aruna Budda Reddy, Pranati Nayak): Women's Team Final & Ind. Qualification Subdivision 1 (04.39)

Lawn Bowls:

Pinki vs Litia Tikoisuva (Fiji): Women's Singles Section D - Round 3 (04.30 IST);

India (Dinesh Kumar, Chandan Kumar Singh, Sunil Bahadur) vs England: Men's Triples Section A (04.30);

Pinki vs Emma Firyana Saroji (Malaysia): Women's Singles Section D - Round 4 (07.30);

India (Krishna Xalxo, Alok Lakra) vs Scotland: Men's Pairs Section D - Round 3 (11.30);

India (Farzana Khan, Nayanmoni Saikia, Lovely Choubey, Rupa Rani Tirkey) vs England: Women's Fours Section B - Round 3 (11.30);

India (Krishna Xalxo, Alok Lakra) vs Sanoa: Men's Pairs Section D - Round 4 (11.30)

Swimming:

Kiran Tak: (Women's S9 100 Backstroke Heat 1) (07.11)

Cycling:

Aleena Reji, Deborah Deborah: Women's Sprint Qualifying (08.32)*

*Bronze medal round at 16.18 IST

*Gold medal round at 16.22 IST;

Amritha Reghunath, Sonali Mayanglambam: Women's 3000m Individual Pursuit Qualifying (08.56)*

*Bronze medal round at 15.00 IST

*Gold medal round at 15.08 IST

Manjeet Singh: Men's 4000m Individual Pursuit Qualifying (10.47)*

*Bronze medal round at 15.54 IST

*Gold medal round at 16.01 IST

Sahil Kumar: Men's Keirin First Round - Heat 1 (14.32)*;

Ranjit Singh: Men's Keirin First Round - Heat 2 (14.37)*;

Sanuraj Sanandaraj: Men's Keirin First Round - Heat 3 (14.42)*

*Final at 16.46 IST.

Boxing:

Naman Tanwar vs Haruna Mhando (Tanzania) Men's 91kg Round of 16 (09.02)

Amit vs Tetteh Sulemanu (Ghana): Men's 46-49kg Round of 16 (14.32)

Badminton:

India vs Scotland: Mixed Team Event Group Play Stage - Group A (09.31)

Hockey:

India vs Malaysia (Women's Pool A) 10.02 IST

Squash:

Women's Singles Round of 16:

Joshna Chinappa (IND) vs Tamika Saxby (AUS) (13:30)

Dipika Pallikal (IND) vs Alison Waters (ENG) (13:30)

Men's Singles Round of 16:

Vikram Malhotra (IND) vs Nick Matthew (ENG) (09:30)

Weightlifting:

Sanjita Chanu Khumukcham: Women's 53 kg (Final from 05.00 IST);

Deepak Lather: Men's 69 kg (Final from 09.30 IST);

Saraswati Rout: Women's 58 kg (Final from 14.00 IST).
//
___________________________________________
Airtel Digital HD Recorder / Kerala Vision Digital TV
Reply
Thanks given by:
#4
Result:

Women's 53kg weightlifting event

Sanjita Chanu Wins GOLD
___________________________________________
Airtel Digital HD Recorder / Kerala Vision Digital TV
Reply
Thanks given by:
#5
Medals Tally:

[Image: 0eMScsu.jpg]
___________________________________________
Airtel Digital HD Recorder / Kerala Vision Digital TV
Reply
Thanks given by:
#6
Here are all the India results from the second day:

Weightlifting
Sanjita Chanu: Gold – women's 53kg category (With a total lift of 192kg)
Deepak Lather: Bronze – men's 69kg category (With a total lift of 295kg)
Saraswati Rout: Eliminated - women's 58kg category (Flunked all three attempts in 78kg-snatch)

Badminton
India spanked Scotland 5-0 in mixed team event to enter quarters
Women's singles: Saina Nehwal beat Julie Macpherson 21-14, 21-12
Men's singles: Kidambi Srikanth beat Kieran Merrilees 21-18, 21-2
Women's doubles: Ashwini Ponnappa/N Sikki Reddy beat Kristy Gilmour/Eleanor O'Donnell 21-8, 21-12
Men's doubles: Satwik Renkireddy/Chirag Shetty beat Patrick Machugh/Adam Hall 21-16, 21-19
Mixed doubles: Pranaav Chopra/N Sikki Reddy beat Martin Campbell/Juli Macpherson 21-17, 21-15

Field Hockey
India women beat Malaysia 4-1

Boxing
Naman Tanwar beat Haruna Mhandoby 30-26, 30-25, 30-26, 30-24, 30-24 in men's 91kg to enter quarters
Amit Phangal beat Tetteh Sulemanu 30-26, 30-26, 30-27, 30-27 and 30-25 in men's 49kg to enter quarters

Squash
Round of 16: Vikram Malhotra lost to Nick Matthew 6-11, 11-8, 6-11, 6-11
Round of 16: Joshna Chinappa beat Tamika Saxby 11-6, 11-8, 11-4 to enter quarters
Round of 16: Dipika Pallikal lost to Alison Waters 3-11, 6-11, 2-11

Cycling
Women's sprint: Deborah Herold finished 13th, Aleena Reji finished 16th (Both eliminated)
Women's 3000m individual pursuit qualifying: Amritha Reghunath finished 20th, Sonali Mayanglambam was 22nd (Both eliminated)
Men's 4000m Individual Pursuit Qualifying: Manjeet Singh finished 24th (Failed to progress)
Men's Keirin First Round Heats: Sahil Kumar (Heat 1: 4th), Ranjit Singh (Heat 2: 5th) and Sanuraj Sanandaraj (Heat 3: 4th) - Failed to make the 2nd round)
Repechage First Round: Sahil: 3rd, Ranjit: 4th, Sanuraj: 3rd (Failed to make the 2nd round)

Lawn Bowls
Women's Singles Section D - Round 3: Pinki lost to Litia Tikoisuva 12-21
Women's Singles Section D – Round 4: Pinki lost to Emma Saroji 9-21
Men's Triple Section A – Round 3: India lost to England 14-15
Women's Fours Section D - Round 3: India beat England 21-9
Men's Pair Section D – Round 3: India lost to Scotland 12-17
Men's Pair Section D – Round 4: India beat Samoa 26-4

Artistic Gymnastics (women's team and individual qualification)
India finished 7th in women's team event

Para-swimming
Women's S9 100m Backstroke: Kiran Tak finished 7th with a timing of 1:47.95s
//
___________________________________________
Airtel Digital HD Recorder / Kerala Vision Digital TV
Reply
Thanks given by:
#7
Day 3 Schedule (India)

(All timings IST)

4:30am
Lawn Bowls (women's singles - round 5)
Pinki v Pauline
Men's Triples (round 5) India v South Africa

4:39am
Artistic Gymnastics (men's individual all-around final)
Yogeshwar Singh

5:00am
Weightlifting (men's 77kg final)
Sathish Kumar Sivalingam
Table Tennis (women's team quarterfinal)
India v Malaysia

6:04am
Swimming (men's 200m butterfly)
Sajan Prakash

6:31am
Badminton (mixed team quarterfinal)
India v Mauritius

6:45am
Swimming (men's 50m backstroke)
Srihari Natraj

7:30am
Lawn Bowls (men's pairs - round 5)
India v Norfolk Island
Women's fours - round 5
India v Fiji
Table Tennis (men's team quarterfinal)
India v Malaysia

9:00am
Squash (women's singles classic plate quarterfinal)
Dipika Pallikal vs Samantha Cornett

9:02am
Cycling Track (men's sprint qualifying)
Sanuraj Sanandaraj, Sahil Kumar, Ranjit Singh

9:30am
Weightlifting (women's 63kg final)
Vandna Gupta

10:00am
Men's hockey
India v Pakistan

11:40am
Cycling Track (men's 15km scratch race qualifying)
Manjeet Singh

12:11pm
Artistic Gymnastics (women's individual all-around final)
Pranati Das

1:00pm
Basketball (men's preliminary round)
India v England

2:00pm
Weightlifting (men's 85kg final)
Venkat Rahul Ragala
Basketball (women's preliminary round)
India v Malaysia

2:02pm
Boxing (women's 60kg round of 16)
Sarita Devi v Kimberly Gittens

2:46pm
Cycling Track (women's 25km points race finals)
Monorama Devi Tongbram, Sonali Mayanglambam

3:00pm
Squash (women's singles quarterfinal)
Joshna Chinappa v Joelle King

3:17pm
Boxing (men's 56kg round of 16)
Hussamuddin Mohammed v Boe Warawara

3:29pm
Cycling Track (women's 500m time trial final)
//
___________________________________________
Airtel Digital HD Recorder / Kerala Vision Digital TV
Reply
Thanks given by:
#8
Medals Tally (Day 2)

[Image: DukLbfJ.jpg]
___________________________________________
Airtel Digital HD Recorder / Kerala Vision Digital TV
Reply
Thanks given by:
#9
Day 3- Another Gold for India

77kg weightlifting category.

Sathish Kumar Sivalingam won Gold medal

He lififted 317kg in all (144kg in Snatch and 173kg in Clean and Jerk)

Total Gold for India - 3 (total tally 5)
___________________________________________
Airtel Digital HD Recorder / Kerala Vision Digital TV
Reply
Thanks given by:
#10
India wins 4th Gold

Weightlifting - men's 85kg category

Venkat Rahul, the 21-year-old from Andhra Pradesh, lifted a total of 338 kg -- 151 kg in snatch and 187 in clean and jerk -- to bring maiden gold medal for India in this weight category.
___________________________________________
Airtel Digital HD Recorder / Kerala Vision Digital TV
Reply
Thanks given by:
Advertisement




Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Update: The Ashes 2019 - Schedule, news updates/Results nairrk 0 642 07-16-2019, 08:44 AM
Last Post: nairrk
  Update: ICC Cricket World Cup 2019 - News/match updates/Results nairrk 92 3,365 07-15-2019, 07:13 AM
Last Post: nairrk
  Update: IPL 2019 - Match updates/Results nairrk 102 5,166 05-13-2019, 07:12 AM
Last Post: nairrk
  Update: India Retain ICC Test Championship Mace ​Third Year Running nairrk 0 469 04-02-2019, 09:46 AM
Last Post: nairrk
  Update: Australia tour of India 2019 - News, Schedule & Score updates nairrk 15 1,573 03-14-2019, 07:17 AM
Last Post: nairrk
  Update: India tour of New Zealand, 2019 - Schedule/news & match updates nairrk 14 1,422 02-10-2019, 06:33 PM
Last Post: nairrk
  Update: India tour of Australia, 2018-19 - News/match updates nairrk 45 2,866 01-18-2019, 06:22 PM
Last Post: nairrk
  General News: Australia's limited-overs tour of India to start on February 24 nairrk 0 644 01-10-2019, 01:06 PM
Last Post: nairrk
  General News: Hockey World Cup 2018 - Full Fixture List/Results/Points Table nairrk 17 1,511 12-17-2018, 07:01 AM
Last Post: nairrk
  Update: India tour of Australia 2018-19 - News/ Match updates nairrk 19 1,494 12-10-2018, 12:16 PM
Last Post: nairrk

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)
Advertisement